Přeskočit na obsah

Základy ochrany laku automobilu

Ochraňte lak svého nového vozu hned na začátku jeho cesty. Naučte se o něj pečovat nebo si v okolí najděte človíčka, který se v této problematice vyzná. Pokusím se to vysvětlit jednoduše. Karoserii chrání a zkrášluje lak. Barva a lesk jsou jednou z prvních věcí, kterých si lidské oko všimne. Jeho kvalita určuje celkový dojem z vozu a nejen majitel se na něj dívá, když vůz polyká kilometry. Dalo by se říct, že je svým způsobem také vizitkou svého vlastníka a může nám i ledasco napovědět o osobnosti člověka. 


Například všechny vrstvy metalického laku jsou dohromady podobné tloušťky jako list papíru. Jeho vrchní bezbarvá vrstva přichází do styku s okolním světem po celou dobu života vozu. Ničí nám ji mechanické namáhání – kartáčové myčky, nešetrné mytí, kreslení prstem na zaprášené auto, jelenice, ometání sněhu škrabkou na okna, pokládání věcí, nákupní vozíky, kamínky, psi, děti atd. Dalším zničujícím faktorem jsou chemické procesy a také příroda – změny teplot, posypová sůl, přirozená oxidace, průmyslový spad, asfalt, pryskyřice, ptačí trus a UV záření. I tak tenká vrstva toho vydrží opravdu hodně.


Z toho plyne, že je lak velmi náchylný na poškození. Některé luxusnější vozy mají, na své karoserii nanesen lak s větší odolností s příměsí keramiky. Poškození ve formě škrábanců se nejrychleji projevuje na novém nebo nově nalakovaném voze. Mnohdy stačí jedno neodborné ruční umytí nebo návštěva kartáčové myčky. Ve chvíli kdy se tyto chyby dějí auto se vymyčkuje, poškrábe, zmatní, ztratí lesk a hloubku barvy. Samozřejmě je možnost si nechat lak vyleštit, ale to stojí čas a peníze.


Poradím Vám jak si co nejdéle zachovat lak na novém voze takový, jako v den kdy jste jej koupili.Nechejte si vůz ošetřit voskem nebo syntetickým polymerem.
Voskování aut je záležitost známá několik desítek let. V podstatě vytváří mastnou ochrannou vrstvu mezi lakem a okolním prostředím. Vosk jako přípravek je celkem dostupný a to v mnoha kvalitách i cenových relacích. Dnes jsou na trhu různé tuhé vosky, tekuté vosky, syntetické i přírodní, sealanty a detailery. Pro co nejdelší výdrž je důležité vybrat ten správný přípravek a dobře ho aplikovat. 

At´už se staráte o auto


1-Spláchněte auto vodou:

Před mytím je důležité spláchnout prach a hrubé nečistoty pouze pomocí tlakové vody. Zamezíte tak roztírání zrnek písku a nečistot po laku, což by mělo za následek vznik škrábanců.

2-Používejte vhodnou houbu / rukavici a šampón s neutrálním pH:

Vždy používejte měkkou a čistou houbu nebo vlněnou rukavici z mikrovlákna. Ujistěte se, že nebudou způsobovat škrábance na karoserii v průběhu mytí. Vybírejte vždy šampón s neutrálním pH, protože zabezpečený povrch nepotřebuje agresivní chemii, ta oslabuje trvanlivost ochrany. Šampón zajišťuje dodatečnou nepřilnavost laku a minimalizuje riziko škrábanců.

3-Umývejte vůz od střechy směrem dolů:

Vždy začněte umývat vůz od nejvyšší části. V dolních partiích laku (prahy, spodní části dveří podběhy atd.) může být tvrdá zaschlá špína, která pří mytí může vytvořit škrábance.

4-Nepoužívejte krouživé pohyby:

Když umýváte vůz krouživými pohyby, mohou vzniknout drobné škrábance. Ty jsou vidět mnohem více, než když se vůz myje rovnoměrně do kříže.

5-Netlačte na houbu:

K umytí zabezpečeného automobilu stačí minimální úsilí, aby byl povrch opět krásně čistý. Zbytečný tlak vyvíjený na houbu může zapříčinit vznik jemných škrábanců.

6-Důkladné opláchnutí vozu po umytí:

Spláchnutí šampónu / pěny a špíny po ukončení mytí minimalizuje riziko vzniku skvrn.

7-Osušte auto ručníkem z mikrovlákna:

Po umytí je vhodné osušit vůz za pomocí jemného ručníku z mikrovlákna. Utírání vody obyčejným hadříkem, jelenicí nebo stěrkou může zapříčinit poškrábání laku.

8-Vždy odstraňujte ptačí trus:

Ptačí trus je velice agresivní obzvláště na přímém slunci a může způsobit bodové poškození ochranné vrstvy nebo laku. Odstraňte, toto znečištění hned, jak to bude možné.


Doporučujeme také periodické kontroly u nás, ať už se jedná o profesionální mytí nebo kontrolu stavu ochrany. Zvláště pokud máte k dispozici pouze bezdotykovou myčku.
Důkladné ruční mytí hloubkově vyčistí póry v laku a profesionálové odborně zkontrolují stav ochranné vrstvy. V případě potřeby obnoví ochranu tak aby bylo docíleno maximálního komfortu a zabezpečení.


Ochranné keramické vrstvy mohou být dodatečně opraveny pouze specialisty. Lze také opravit a zlikvidovat drobné hologramy vznikající běžným provozem. Náš partner dokáže tyto záležitosti vyřešit rychle, bez problémů – obnovením povlaku dodatečnou vrstvou.


Po určitém čase a ujetých kilometrech přestane voda na voze perlit v takové míře jako těsně po aplikaci – neznamená to, že ochranná vrstva nefunguje. Hloubka barvy, ochrana před nečistotami a drobným poškrábáním (vznikajícím při umývání vozu), ochrana před UV zářením nebo snadné čištění zabezpečeného laku – nadále zůstává, nezáleží na úrovni perlení vody.

O trvanlivosti nanesené ochrany vám podá informace vyškolený specialista.


Váš vůz to není pouze lak – ochraňte si ráfky, okna či interiér.

Zeptejte se nás a my Vám určitě doporučíme vhodné řešení.

Zasílání novinek